موزاییک دولایه چیست و چه مزیتی دارد؟

 

عمده تولید موزاییک در دنیا به دو شکل تک لایه و دو لایه انجام میشود. مدل جدیدتر تک لایه با یک لایه از ملات سیمان و سنگ فشرده شده با ضخامت 1 سانتیمتر ساخته میشود که ظرافت و هزینه حمل کمتری را فراهم میکند.

با اینکه از نظر اکثر مصرف کنندگان، این نوع موزاییک زیباتر بنظر میرسد ولی مشکلات حل نشده ای را بعد از نصب بوجود خواهد آورد که هنگام خرید از چشم مصرف کننده پنهان میمانند.

موزاییک دو لایه از یک لایه ملات سیمان و سنگ و یک لایه سیمان و ماسه در زیر تشکیل شده است. با اینکه لایه دوم ضخامت موزاییک را بیشتر میکند ولی مزیت هایی را حین و بعد از نصب برای مصرف کننده فراهم می کند.

لایه دوم سیمان و ماسه با ترکیب با لایه اول به استحکام موزاییک، چندین برابر می افزاید و با خاصیت چسبدگی خود به بهترین نحو با لایه سیمانی کف - که هنگام فرش کردن زیر موزاییک پهن میشود - پیوند میخورد.

موزاییک های تک لایه چون فاقد این سیمان و ماسه هستند به لایه زیرین خود جوش نمی خورند. نوع مصالح مصرفی در تولید و شرایط آب و هوایی بعد از مدتی باعث پیچش موزاییک تک لایه و به اصطلاح کاسه ای شدن شکل آن میشود که هنوز راه حل اساسی برای آن یافت نشده است.

این کاسه ای شدن باعث ایجاد انحنا روی سطح موزاییک های فرش شده میشود که علاوه بر تغییر شکل روی موزاییک ، باعث جدا شدن موزاییک ها از روی سطح زیرین میشود و مشکلات زیادی را برای مصرف کننده به همراه خواهند داشت.

معمولا در تولید موزاییک تک لایه، برای صیقلی شدن سطح موزاییک از چسب و رزین استفاده میشود که با اینکه زیبایی سطح موزاییک را افزایش داده، باعث افزایش قابل ملاحظه قیمت نیز میشود و این در حالیست که به مرور زمان این مواد از روی موزاییک ها جداشده و افت زیبایی و همچنین ایجاد آلودگی محیطی را بدنبال خواهد داشت.

موزاییک های دو لایه تولیدی شرکت یزد موزاییک، بدلیل استفاده از مواد طبیعی با کیفیت، دوام و استحکام را برای مصرف کنندگان محترم به ارمغان می آورند.

 

 

مشخصات فنی موزاییک های شرکت یزد موزاییک

 

ابعاد موزائيك هاى توليدى 30×30 و 40×40 سانتيمتر، دقيق و بدون تلورانس ابعاد مى باشد.

موزائيك ها به وسيله ماشين آلات تمام اتوماتيك ساخت كشورايتاليا و توسط متخصصين فنى و كار آزموده ايرانى در اين رشته توليد شده و توسط مسؤولين آزمايشگاه كارخانه كه زير نظر مؤسسه استاندارد همكارى دارند كنترل كيفيت ميشوند.

مواد اوليه به كار گرفته شده در موزائيك ها از بهترين نوع سنگ هاى طبيعى موجود در ايران، بخصوص معادن غنى استانهاى يزد و اصفهان انتخاب مى شوند و در ساخت از هيچ گونه موادى كه باعث كاهش استحكام آنها مى گردد استفاده نمى شود.

در فرمول مصرف مواد و همچنين ساخت موزائيك از كليه ضوابط استاندارد ايران از نظر ترك موئى، ترك دانه، شبكه موئى، پريدگى، شوره زدن (سفيدك)، پوسته شدن، تابيدگى، يكنواختى ضخامت قشر رويه، ميانگين ابعاد و رويه ميانگين ابعاد و ضخامت، مقاومت فشارى، خمشى، سايشى و ديگر موارد رعايت گرديده، و آزمايشات موجود در تمام موارد نمايانگر برترى توليدات اين كارخانه نسبت به استاندارد تعيين شده آلمان و 755 ايران مى باشد.

موزائيك ها با دستگاه پرس معادل 480 تن به صورت تمام اتوماتيك تحت فشار قرار مى گيرند و در نتيجه از ايجاد حفره هاى ريز داخل موزائيك جلوگيرى بعمل مى آيد و اين عمل درصد رطوبت گيرى محصولات را پائين آورده كه از استانداردهاى تعيين شده برترى دارد و در نتيجه عدم جذب آب٬ آنها را در مقابل سرما و يخبندان زياد، بسيار مقاوم مى سازد.

قطر موزائيك، شامل دو لايه تقريباً مساوى مى باشد. لايه اول سيمان، سنگ نمره بندى و پودر سنگ و لايه دوم را تركيبى از ماسه و سيمان تشكيل مى دهد.

موزائيك ها به مدت 48 ساعت در اتاقهاى بخار قرار گرفته تا خشك و مقاوم گردند. اين عمل باعث استحكام بيشتر محصول مى شود.

موزائيك ها فاقد تلورانس ابعاد و ناگونيايى بوده و لذا مى توان بدون درز در كف و نما استفاده نمود.

سطح موزائيك ها تابيدگى نداشته و بوسيله ماشين آلات ساب تمام اتوماتيك سائيده شده كه صيقلى و بسيار زيبا مى گردد.

محصولات كارخانجات توليدى يزد موزائيك با سابقه بيش از 30 سال توليد و داشتن علامت استاندارد ايران هميشه ناميست آشنا براى آنها كه طالب بهترين مى باشند.

 

 

دستورالعمل نصب 

 

احتراماً ضمن تقدير از حسن انتخاب شما، به منظور زيبائى و سهولت نصب موزائيك ها ، نظر حضرتعالى را به نكات ذيل معطوف می دارد:

جهت تخليه پالت ها، حتى المقدور از ليفتراك يا جرثقيل استفاده شود تا علاوه بر صرفه جوئى در هزينه تخليه، به موزائيك ها نيز آسيب نرسد. به دليل ظرافت لبه هاى موزائيك، آنها رو در رو قرار گرفته اند و بايد به همين نحوه نيز تخليه گردند. لذا در صورت تخليه و انتقال دستی، حتماً تذكرات لازم به کارگر يادآورى شود.

سعى شود نصب موزائيك در آخرين مراحل ساخت ساختمان انجام پذيرد ( پس از گچ كارى، اجراى سقف كاذب و ... ) تا زيبايى موزاييك فرش شده توسط گچ و مواد ديگر از بين نرود.

نحوه نصب موزائيك در كف و نما از سه طريق قابل اجرا مي باشد:

نصب با ملات ماسه و سيمان ( با حداقل ضخامت 5 سانتیمتر بر روی سطحی که شفته آهکی ریخته شده باشد )
نصب با ملات نرم سيمان و خاك سنگ
نصب با چسب كاشى

تأکید ميشود حتماً از سيمان تيپ 1 در ملات زير موزاييك استفاده شود. از بکارگیری سیمان ضد سولفات جداً خودداری شود.

استفاده از آب شور یا نامناسب و همچنین ماسه های شور برای ساخت ملات باعث خرابی و شوره زدگی موزاییک میشود.

موزائيك هاى توليدى اين شركت 100% گونيا و بدون تلورانس ابعاد مي باشند. به همين دليل حتماً بدون درز نصب گردند.

با توجه به سطح ساب خورده صيقلى موزائيك، حتماً موزائيك ها بدون پستى و بلندى نصب شوند تا ديگر نياز به ساب مجدد نداشته باشند. با اين عمل علاوه بر زيبائى، هزينه اجرا نيز كاهش مى يابد.

پس از نصب، دوغاب سیمانی نرمى همرنگ زمینه موزاییک روى موزائيك ها پخش نموده و قبل از خشك شدن، آن را سريعاً جمع آورى نمائيد - برای بالا بردن کیفیت اجرای کار مخصوصاً برای موازییک های آجدار، دوغاب فقط روی درزها ریخته شود - تا شفافيت موزائيك ها از بين نرود و تا 48 ساعت از رفت و آمد روى موزائيك خوددارى شود.

جهت زيبايى بيشتر با استفاده از برش هايى از موزائيك و يا رنگهاى مختلف آن و بكار بردن نوارهاى برنزى و یا به صورت فرش 4×4 یا 2×4 مى توانيد طرح های زيبايى را در كف اجرا نمائيد .

توجه داشته باشید که استفاده از شوینده های قوی جهت تمیزکاری باعث خرابی موزاییک ها میشود.